Pred 150 rokmi sa narodil kňaz a vynálezca Jozef Murgaš

Pred 150 rokmi sa narodil kňaz a vynálezca Jozef Murgaš

Dnes si pripomíname 150 rokov od  narodenia katolíckeho kňaza, vynálezcu,  priekopník bezdrôtovej telegrafie, maliara, ale aj signatára Pittsburskej dohody Jozefa Murgaša. 

Jozef Murgaš sa narodil sa 17. februára 1864 v Tajove pri Banskej Bystrici. Rozhodol sa pre kňazskú dráhu, študoval v Bratislave a  v Ostrihome. Po vysvätení pôsobil ako kaplán v Dubovej.

V  roku 1896  odišiel do Ameriky a usadil sa medzi krajanmi v malej baníckej obci Wilkes Barre v americkej Pensylvánii, kde pôsobil viac ako 30 rokov. Naplno sa oddal rozvoju tamojšej slovenskej komunity. Svoje organizačné schopnosti využil pri novostavbe kostola, školy i pri vydávaní novín, ktoré napĺňal populárno-náučnými článkami i poéziou. Tu  si zriadil svoje prvé laboratórium a  venoval sa svojmu priekopníckemu dielu v oblasti rádiotelegrafie.

Už  2. októbra 1903 podal Jozef Murgaš vo Washingtone svoju prvú prihlášku na uznanie patentu a 10. mája 1904 mu pridelil federálny patentový úrad vo Washingtone Murgašovi dva patenty.  Prvý na Zariadenie na bezdrôtovú telegrafiu a druhý na Spôsob prenášania správ bezdrôtovou telegrafiou. V prvom patente bola vysielacia stanica vybavená anténou spojenou s menšou guľôčkou. Na prijímacej stanici bola anténa a telefónne slúchadlo. V druhom patente je originálny spôsob prenášania správ pomocou bezdrôtovej telegrafie, ktorý spočíva vo vysielaní a prijímaní nespojitých signálov s navzájom odlišnou frekvenciou.

Jeho najvýznamnejším objavom  však  zostáva dosiahnutie bezdrôtového prenosu hovoreného slova pred svedkami, čím sa zapísal do histórie ako vynálezca rádia. Prvý raz sa mu to podarilo ž 27. apríla 1905. 23. novembra 1905 zorganizoval rádiové spojenie, ktoré sa uskutočnilo medzi obcami Scranton a Wilkes-Barre, vzdialenými od seba 30 km. Murgaš umožnil rozhovor ich starostom, ktorí to písomne potvrdili.

Od vstupu USA do prvej svetovej vojny  boli zakázané súkromné rádiotelegrafické stanice, čo platilo aj pre Murgaša. A tak sa vrátil k svojim ďalším záľubám -  opäť maľoval. Je menej známe že v období keď bol vysvätený za kńaza, tak na odporúčanie maliara Dominika Skuteckého nastúpil na  maliarsku školu do Budapešti a na maliarsku akadémiu do  Mníchova. V každom kostole kde pôsobil - či už na Slovensku, alebo v USA - namaľoval oltárne obrazy.  Okrem  maľovania  skúmal huby, nerasty a rastliny, mal dokonca  unikátnu zbierku hmyzu, asi 9000 exemplárov.

Angažoval sa napríklad  aj za vytvorenie spoločného štátu Čechov a Slovákov. Vďaka svojim kontaktom si získal najvyššie miesta v USA a pripravil pôdu pre rozhodujúce rokovania na podporu Československej republiky, ktorá vznikla na základe dohody z mája 1918 v americkom Pittsburghu. Jozef Murgaš bol jedným z jej signatárov a organizoval tiež zbierku s výťažkom milión dolárov medzi americkými Slovákmi na základný valutový fond ČSR.

Keď sa však v roku 1920 vrátil do novovzniknutého Československa, stretol sa s nezáujmom o ponúkané služby profesora elektrotechniky. Sklamaný sa vrátil medzi svojich vďačných krajanov do Wilkes Barre, kde 11. mája 1929 vo veku 56 rokov zomrel.

Zdroj: TASR, SITA

Ingrid Slaninková

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame