Rok 2020 sa síce pomaly chýli ku koncu, no zdá sa, že pandémia koronavírusu tu s nami ešte chvíľu ostane, tak ako aj ekonomické škody - vedľajší efekt protipandemických opatrení. V najbližších rokoch nás tak pravdepodobne čaká postupné zotavovanie a pomalý návrat do stavu pred pandémiou. Toto zotavovanie však bude vyžadovať nemalé investície, čo pre väčšinu krajín znamená potrebu finančnej pomoci. Tú sa členským štátom rozhodla ponúknuť aj Európska komisia, keď v júli schválila najväčší stimulačný balík v histórii, ktorého súčasťou je finančný nástroj Next Generation EU v hodnote 750 miliárd EUR. Ústredným pilierom tohto nástroja je Fond obnovy a odolnosti, z ktorého má mať Slovensko k dispozícii približne 5,8 miliárd EUR.
Podmienkou pre čerpanie financií z Fondu obnovy je však vypracovanie Plánu obnovy. A na to, aby plán schválila Európska komisia, musia krajiny investovať 37% z celkovej sumy do klimatických opatrení. Obnovu ekonomík po koronakríze totiž Európska komisia vníma aj ako príležitosť pre zelený reštart.
Aké klimatické opatrenia chce do svojho plánu obnovy zahrnúť Slovensko? Ako bude prebiehať čerpanie financií z Fondu obnovy a dokedy ich budeme môcť čerpať? Viac v rozhovore Romany Grajcarovej s Líviou Vašákovou, poradkyňou predsedu vlády pre Plán obnovy a zelenú ekonomiku.
Výzvy Slovenska v Pláne obnovy
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zdroj: RTVS