Na Slovensku a v Českej republike patrí 28. marec už sedem desaťročí pedagogickým pracovníkom. Československá vláda v roku 1955 rozhodla, že učitelia budú mať svoj sviatok 28. marca. Tento deň sa viaže k narodeniu učiteľa národov, pokrokového českého mysliteľa a tvorcu novej pedagogiky Jana Amosa Komenského.
Deň učiteľov má oveľa dlhšiu tradíciu ako Svetový deň učiteľov (World Teachers' Day), ktorý vyhlásila v roku 1994 Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) a pripadá na 5. októbra. Tento deň pripomína prijatie Charty učiteľov, ktorá sa považuje za jeden z prvých pokusov zadefinovať postavenie učiteľov a základné princípy v oblasti pedagogiky. Jej signatári ju podpísali 5. októbra 1966 v Paríži.
Pedagóg, filozof, spisovateľ a teológ Jan Amos Komenský sa narodil 28. marca 1592. Svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou sa zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. V mnohom predstihol svoju dobu. Presadzoval povinnú školskú dochádzku pre všetky deti bez ohľadu na sociálne pomery dieťaťa či jeho intelekt. Ako prvý určil školský rok a vyučovacie hodiny, ďalej rozdelil čas v škole na prácu a odpočinok a vypracoval systém pedagogiky ako vedy. Mnohé jeho vyjadrenia, ako napríklad „opakovanie je matkou múdrosti“ či „škola hrou“, doslova zľudoveli.
V súčasnosti prechádza vzdelávací systém na Slovensku zásadnou zmenou. Hlavným cieľom zmien v základnom vzdelávaní je zlepšenie gramotností a zručností žiakov potrebných pre 21. storočie.
Zdroj: TASR