Nová bojová technika a nová rotácia vojakov, ktorá je aktuálne súčasťou mnohonárodnostnej bojovej skupiny NATO v Centre výcviku Lešť, výrazne zvyšuje schopnosti spojeneckých vojsk na Slovensku. V Lešti sa o tom v pondelok bol presvedčiť minister obrany SR Martin Sklenár. Ako zhodnotil, teší ho, že aj na Slovensku pôsobí takáto mnohonárodnostná bojová skupina, ktorá výraznou mierou prispieva k obrane Slovenska, ako aj k spôsobilosti slovenských ozbrojených síl. Poskytuje nám také spôsobilosti, ktoré by sme samostatne získavali len veľmi dlho. Podľa ministra Sklenára, táto bojová skupina vzhľadom na súčasnú situáciu na Ukrajine v prípade, že to bude potrebné, bude použitá na obranu Slovenskej republiky.
V Lešti aktuálne pôsobí približne 1100 vojakov mnohonárodnostných síl z ČR, SR, Nemecka, USA a Slovinska, najviac vojakov je tam z ČR.
Zdroj: TASR