Ministerstvo školstva chce od školského roka 2024/2025 zaviesť povinnú školskú dochádzku pre deti cudzincov, ktoré dlhodobo žijú na území Slovenska. Ide predovšetkým o deti odídencov z Ukrajiny, ale aj ďalšie národnosti. Skonštatoval to minister školstva Daniel Bútora po stretnutí s riaditeľmi nitrianskych škôl, zameranom na vzdelávanie ukrajinských detí v slovenských školách. Podľa ministra zostane situácia vo vzdelávaní ukrajinských detí v novom školskom roku rovnaká ako v končiacom sa školskom roku. Školy zatiaľ nie sú pripravené povinnú školskú dochádzku zvládnuť, no o ďalší rok už áno. Je to aj otázka kapacít či pripravenosti učiteľov. V tomto školskom roku bolo v slovenskom vzdelávacom systéme evidovaných 10.500 detí. Minister odhaduje, že ďalších 5000 až 8000 detí odídencov žijúcich na Slovensku nie je súčasťou nášho vzdelávacieho systému, nenavštevuje na Slovensku materské, základné ani stredné školy a je vzdelávaných iným spôsobom. V novom školskom roku chce ministerstvo posilňovať vyučovanie jazykov.
Zdroj: TASR