Pri otázkach nelegálnej migrácie či hybridných hrozieb je dôležitá spolupráca krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Poukázal na to šéf slovenského rezortu vnútra Ivan Šimko po rokovaní zástupcov krajín V4 a Rakúska. Za najdôležitejšie opatrenia pri riešení týchto výziev podľa neho považujú ochranu vonkajších schengenských hraníc a hľadanie účinných nástrojov na boj s dezinformáciami. Spolkový minister vnútra Rakúska Gerhard Karner dodal, že dôležitá je aj práca s krajinami pôvodu nelegálnej migrácie. V súvislosti s bojom s hybridnými hrozbami a šírením dezinformácií, Šimko skonštatoval, že ide o dlhodobú tému, ktorá je výzvou pre všetky krajiny. Zástupcovia sa zhodli na tom, že krajiny EÚ síce majú v tomto smere dobre nastavené ciele, no nemajú dostatočne účinné nástroje.
Zdroj: TASR