30 rokov členom Rady Európy

30 rokov členom Rady Európy

V piatok 30. júna uplynulo 30 rokov odvtedy, keď Slovensko vstúpilo do Rady Európy (RE) – do medzinárodnej organizácie, cieľom ktorej je presadzovanie ľudských práv, demokracie a princípov právneho štátu v Európe. Po páde železnej opony sa stala práve RE jednou z prvých medzinárodných organizácií, do ktorej vstúpilo Slovensko. Stalo sa v poradí 31. členom. V súčasnosti má RE 46 členských štátov. V reakcii na ozbrojenú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine rozhodol Výbor ministrov 16. marca 2022 o vylúčení Ruskej federácie z RE.

Rada Európy (Council of Europe) je najstaršou medzinárodnou politickou organizáciou pôsobiacou na starom kontinente. Vznikla 5. mája 1949. Slovensko si počas troch desaťročí vytvorilo reputáciu rešpektovaného člena tejto významnej regionálnej organizácie, ktorú potvrdil od polovice novembra 2007 do polovice mája 2008 úspešný výkon polročného predsedníctva našej krajiny v Rade Európy.

Vedúcou Stálej misie Slovenskej republiky pri Rade Európy v Štrasburgu je od apríla 2021 veľvyslankyňa Oksana Tomová.

Zdroj: TASR


Iveta Michalíková, Foto: Wikimedia/PPCOE

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame