Poslanci Slovenskej národnej rady prijali 17. júla 1992 Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Slovensko v tom čase bolo súčasťou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, ale už prebiehali rozhovory politickej reprezentácie o ďalšom usporiadaní zväzkov medzi Slovákmi a Čechmi. Rokovania viedli premiéri oboch krajín Vladimír Mečiar a Václav Klaus. Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenska prerokoval parlament 17.júla 1992 na slávnostnom zasadnutí, ktoré viedol vtedajší predseda Ivan Gašparovič. V rozprave premiér Mečiar označil prijatie deklarácie za kvalitatívny zlom, na ktorý Slováci čakali vyše 1000 rokov. Za jej prijatie napokon hlasovalo 113 zo 147 prítomných poslancov, 24 bolo proti a desiati sa hlasovania zdržali. Výročie prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR, 17. júl, je pamätným dňom Slovenskej republiky.
Zdroj: TASRDeklarácie o zvrchovanosti SR
17. 07. 2023 13:20 | Správy
Jozef Bohunický; Foto: TASR