Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík podpísal memorandum o spolupráci s partnerským Ministerstvom rozvojových fondov a regionálnej politiky Poľska. Cieľom je nájsť riešenia, ako zlepšiť nastavenie a fungovanie eurofondov na Slovensku. Experti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a aj z ďalších rezortov rokovali vo Varšave s poľskými partnermi o systéme eurofondov v rámci viacerých odborných panelov, ktoré zorganizovala poľská strana. "Slovensko má dlhodobé problémy s čerpaním eurofondov a stále sa motáme niekde na konci európskeho rebríčka čerpania, zatiaľ čo Poľsko patrí v tejto oblasti k najúspešnejším štátom v EÚ. Preto vítam príležitosť, ktorú nám ponúka podpísané memorandum," povedal Balík po podpise memoranda. Slovenská republika je v európskom rebríčku čerpania eurofondov na 21. mieste, v dobiehajúcom programovom období sa vyčerpalo 75 % z celkových eurofondov. Poľsko je, naopak, v čerpaní na druhom mieste a vyčerpaných má 91 % eurofondov. Balík pripomenul, že dočasne poverená vláda si oblasť čerpania eurofondov určila za jednu z priorít v rámci svojho mandátu. Vďaka memorandu bude možná výmena expertov a konzultácie medzi poľskou a slovenskou stranou. Výzvou však bude podľa Balíka zmena myslenia slovenských expertov, ktorí majú na starosti eurofondy. Šancu môžu však mať nové eurofondy a Program Slovensko.
Zdroj: TASRMemorandum o spolupráci má SR pomôcť s eurofondmi
28. 07. 2023 15:15 | Správy
Iveta Michalíková; Foto: TASR