2. augusta si pripomíname Pamätný deň rómskeho holokaustu. Slovenský štát posielal Rómov do pracovných táborov, ktoré znamenali utrpenie i smrť približne 3 000 obetí. Najviac ich bolo práve na východe Slovenska. „Rómovia boli súčasťou ľudskej tyranie a dokazuje to, že sa uznala história Rómov, aj keď v negatívnom zmysle,“ vyhlásil vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ján Hero. Počas II. svetovej vojny zomrelo na základe prenasledovania a rasovo motivovanému násiliu približne 500 000 príslušníkov tohto etnika. Historici z Akadémie vied Českej republiky práve v tento pamätný deň spustili online databázu. Obsahuje desiatky príbehov preživších Rómov a Sintov z Česka a Slovenska. Vo svedectvách opisujú svoje skúsenosti z obdobia II. svetovej vojny a databáza je v tomto smere unikátna celosvetovo.
Zdroj: RTVS/TASR