Táto možnosť pre Slovensko neexistuje

Táto možnosť pre Slovensko neexistuje

Neutralita Slovenska by bola hazardom s bezpečnosťou. Znamenala by aj obrovské navyšovanie financií na obranu. Ministerstvo obrany (MO) SR na to upozornilo v reakcii na niektorých verejných aktérov volajúcich po neutralite SR a vystúpení z NATO. Podotklo, že neutralita ako možnosť pre Slovensko neexistuje. Členstvo v NATO podľa ministerstva dáva istotu, že si na Slovensko netrúfne zaútočiť potenciálny agresor. "Rusko si dovolilo napadnúť Ukrajinu, lebo bola neutrálna a priamo ju nechránil aliančný dáždnik," poznamenalo MO SR. Pripomenulo aj udalosti z roku 1968.
Rezort upozorňuje aj na obrovské navýšenie financií na obranu, ktoré by neutralita priniesla. Ako načrtol, napríklad neutrálne Švajčiarsko investuje do obrany približne 6 miliárd eur, kým Slovensko v roku 2023 vynakladá na obranu 2,45 miliardy eur. "Miliardy eur, ktoré by sme v prípade neutrality museli navyše investovať do našej obrany, by tak chýbali v iných dôležitých rezortoch, ako sú zdravotníctvo či školstvo," vysvetlil rezort.

Zdroj: TASR

Iveta Michalíková Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame