Závislosť Slovenska od ruského jadrového paliva sa končí. Slovenské elektrárne podpísali zmluvu s americkým Westinghouseom. Táto spoločnosť už prispôsobila svoje palivo aj pre sovietske reaktory typu VVER. Cieľom dohody, ktorá je výsledkom medzinárodného tendra, je diverzifikácia dodávok jadrového paliva pre elektrárne typu VVER 440 na Slovensku, informovali v piatok Slovenské elektrárne. Prvé dodávky paliva by mali prísť do jedného roka od schválenia použitia paliva. Výroba elektriny z jadrových elektrární - v objeme takmer 16 miliónov megawatthodín (MWh) ročne - v súčasnosti predstavuje približne 59 % celkovej výroby elektriny na Slovensku. Je základom elektroenergetickej sústavy krajiny. Tento podiel výrazne stúpne po spustení dvoch nových blokov v Mochovciach a po ukončení výroby z hnedého uhlia v elektrárni Nováky na konci roka 2023. Slovensko by malo pri riešení diverzifikácie dodávok jadrového paliva pre elektrárne spolupracovať aj s Francúzskom. Koncom mája SE podpísali memorandum o spolupráci v tejto oblasti s francúzskou spoločnosťou Framatom.
Zdroj: TASR