Môžeme mať svetové prvenstvo v energii vyrobenej z jadra

Môžeme mať svetové prvenstvo v energii vyrobenej z jadra

Slovensko má našliapnuté na veľký úspech v oblasti jadrovej energie. Po spustení štvrtého bloku elektrárne Mochovce má šancu predbehnúť Francúzsko v percente elektrickej energie vyrobenej z jadra a stať sa svetovým lídrom v tejto oblasti. Vyhlásil to prezident Peter Pellegrini po plenárnom rokovaní hláv štátov na samite krajín Trojmoria vo Varšave. Prezident takisto povedal, že Slovensko má vybudované prepojenia plynovodov a elektrizačnej sústavy so všetkými susedmi a po spustení štvrtého bloku v Mochovciach sa stane čistým exportérom elektriny.
Pellegrini zdôraznil, že v čase, keď rastie dopyt po stabilných zdrojoch energie, najmä pre umelú inteligenciu a digitálne technológie, Slovensko má vďaka jadru a vodnej energii výhodu oproti iným krajinám, ktoré sú odkázané na nestabilné obnoviteľné zdroje. Spomenul aj výskum zameraný na opätovné využitie vyhoretého jadrového paliva, ktorý by mohol Slovensko zaradiť medzi svetových lídrov v inováciách v oblasti energetiky.
V súvislosti s Ukrajinou prezident informoval, že Slovensko stabilizuje jej energetickú sieť vývozom elektrickej energie. Zdôraznil, že ukrajinskí experti majú po skúsenostiach s vojnovými škodami cenné know-how pri schopnosti rýchlej obnovy poškodenej infraštruktúry, ktoré môže byť prínosom aj pre iné krajiny, pritom zmienil nedávny výpadok elektriny v Španielsku. Prezident informoval tiež o realizácii železničného prepojenia Terst - Bratislava v spolupráci s Talianskom, ktoré by malo pokračovať do Čiernej nad Tisou. Podľa Petra Pellegriniho by to Slovensku pomohlo byť lídrom v umožnení Ukrajine spojiť sa s prístavmi v Stredozemnom mori.
Prezident informoval aj o plánovanej veľkej investícii do nového prístavu na Dunaji, ktorá by mala zvýšiť intermodalitu dopravy spojením riečnej, železničnej a cestnej siete. Pellegrini zdôraznil, že posilnenie dopravného prepojenia v rámci Trojmoria je nevyhnutné nielen pre Slovensko, ale aj pre podporu Ukrajiny a jej napojenie na európske trhy a prístavy. Slovensko tak chce zohrávať aktívnu úlohu v prepojení regiónu a posilnení jeho hospodárskej a strategickej stability. Slovenský prezident sa v pondelok (28. 4.) a utorok zúčastnil na 10. samite Trojmoria v Poľsku. Samit hostila Varšava druhýkrát. Iniciatíva vznikla v roku 2016 a v súčasnosti združuje 12 štátov ležiacich medzi Baltským, Jadranským a Čiernym morom.

Zdroj: TASR

Iveta Michalíková Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame