Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa v utorok po dvojročnej prestávke opäť stretli na oficiálnom summite. Hostiteľom podujatia v Budapešti a v neďalekom meste Gödöllő, bol nový maďarský premiér Péter Magyar. Zúčastnili sa predseda vlády SR Robert Fico, český premiér Andrej Babiš a poľský predseda vlády Donald Tusk. Spolupráca začala upadať po vypuknutí rusko-ukrajinskej vojny, hoci predtým mala V4 v rámci Európskej únie značnú váhu. Cieľom štyroch premiérov je obnoviť fungovanie V4 a koordinovať svoje kroky pri najdôležitejších rozhodnutiach EÚ. Premiér Péter Magyar povedal, že Maďarsko má v rámci V4 svoje spory. So slovenskou vládou existujú podľa neho nezhody v otázke zahraničných Maďarov, ale základom spolupráce nikdy nebolo to, že sa každý s každým vo všetkom zhodne. Geografiu a históriu nedokážeme zmeniť, dodal Magyar.
Zdroj: TASR