Historicky prvá ministerská účasť SR na zasadnutí Organizácie amerických štátov potvrdzuje záujem posilňovať vzťahy s krajinami Latinskej Ameriky a Karibiku a aktívnejšie sa zapájať do riešenia spoločných globálnych výziev. Vyhlásil to šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) vo svojom vystúpení v rámci dialógu so stálymi pozorovateľmi na 56. valnom zhromaždení Organizácie amerických štátov v Paname. Blanár zároveň vyzdvihol, že účasť SR na valnom zhromaždení predstavuje doteraz najvyššiu úroveň zastúpenia krajiny na pôde Organizácie amerických štátov od získania štatútu stáleho pozorovateľa v roku 2002. Podľa jeho slov je práve v období rastúcich globálnych bezpečnostných a ekonomických rizík dôležité posilňovať medzinárodnú spoluprácu a dialóg s partnermi z dynamicky sa rozvíjajúceho regiónu Latinskej Ameriky a Karibiku.
Zdroj: TASR