Vyšehradská štvorka obnovuje spoluprácu

Vyšehradská štvorka obnovuje spoluprácu

Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) sú dostatočne múdre na to, aby dávali na stôl len témy, ktoré ich spájajú. V utorok to v maďarskom Gödöllő povedal predseda vlády Robert Fico po rokovaní premiérov V4. Za slovenské predsedníctvo V4, ktoré sa začína 1. júla, zároveň prisľúbil, že nebude nastoľovať témy rozdeľujúce V4. Podľa jeho slov neformálne stretnutie, ktoré bolo pred plenárnym zasadnutím, ukázalo, na aké vážne výzvy musí V4 reagovať prakticky vo všetkých častiach sveta.

Všetci sme presvedčení, že základom budúceho úspechu Európy je konkurencieschopná ekonomika, vyhlásil v utorok maďarský premiér Péter Magyar na summite krajín Vyšehradskej štvorky. Na spoločnej tlačovej konferencii s premiérmi Poľska, Česka a Slovenska zdôraznil, že na dosiahnutie tohto cieľa je toho potrebné urobiť veľa, ale nezaobíde sa to bez cenovo dostupných energií. Dodal, že krajiny chcú posilniť spoluprácu v oblasti digitalizácie, umelej inteligencie, výskumu a vývoja, kybernetickej bezpečnosti a inovácií. Péter Magyar zároveň vyzdvihol, že krajiny V4 naďalej podporujú európsku integráciu štátov západného Balkánu.

Poľský premiér Donald Tusk v utorok vyhlásil, že Vyšehradská skupina môže opäť zohrávať významnú úlohu pri formovaní európskej politiky, ak jej členské štáty obnovia vzájomnú dôveru a spoluprácu napriek existujúcim rozdielom.

Vyšehradská štvorka je budúcnosť Európy. Po rokovaní premiérov štyroch krajín to vyhlásil predseda českej vlády Andrej Babiš. Očakáva, že spolupráca v rámci V4 bude fungovať skvele, podobne ako v minulosti.

Zdroj: TASR

Iveta Lomenová Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame