Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v utorok (23. 6.) večer na oficiálnom summite predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v maďarskom Gödöllő predstavil aj priority programu nadchádzajúceho ročného slovenského predsedníctva v tomto zoskupení, ktoré 1. júla preberie Slovensko od Maďarska. Hostiteľom podujatia bol nový maďarský premiér Péter Magyar a na stretnutie pricestovali aj český premiér Andrej Babiš a poľský Donald Tusk. Predseda slovenskej vlády predstavil štyri základné priority slovenského predsedníctva. Prvou je posilnenie konkurencieschopnosti Európskej únie a spoločné pozície aj pri novom rozpočte EÚ, ktorý začne platiť od roku 2028. Druhým pilierom je politika rozširovania EÚ. Praktická sektorová spolupráca je treťou prioritou. Posledným, štvrtým pilierom sú podľa Roberta Fica ľudia a ich vzájomné kontakty. Slovensko bude naďalej podporovať Vyšehradský fond, ktorý už 26 rokov prepája ľudí. Predseda vlády SR plánuje počas predsedníctva V4 prizvať na samit vždy jednu krajinu, aby to bolo stretnutie V4 +. Prvé takéto stretnutie by mohlo byť s Írskom, ktoré bude predsedať Rade Európskej únie.
Zdroj: TASR