Vo veku 86 rokov zomrel na zlyhanie srdca prvý prezident samostatnej Slovenskej republiky Michal Kováč. V bratislavskej Nemocnici svätého Michala bol hospitalizovaný od piatka 30. septembra.
Michal Kováč sa narodil 5.-ho augusta 1930 v obci Ľubiša na východnom Slovensku. Pôvodne bankový úradník, neskôr minister financií, poslanec Federálneho zhromaždenia a po rozdelení federácie prezident samostatného Slovenska. Do najvyššej štátnej funkcie ho zvolil parlament v druhom kole volieb, slávnostný sľub zložil 2. marca 1993.
Michalovi Kováčovi bola od mladosti najbližšia oblasť bankovníctva, v ktorej pôsobil vyše 30 rokov. V rokoch 1967 až 1969 pracoval v Živnostenskej banke v Londýne. Po páde komunizmu sa stal ministrom financií, poslancom a v roku 1992 predsedom Federálneho zhromaždenia Českej a Slovenskej Federatívnej republiky. Napriek tomu, že do prezidentskej funkcie bol zvolený ako kandidát Hnutia za demokratické Slovensko, jeho pôsobenie poznačili spory so straníckym šéfom a premiérom Vladimírom Mečiarom. Michal Kováč ho kritizoval za nedemokratické metódy vládnutia a poukazoval na nepriaznivú ekonomickú situáciu. Zlomovou bola Správa o stave republiky, ktorú predniesol v parlamente v marci 1994. Kritika vlády mala za následok vyslovenie nedôvery premiérovi Vladimírovi Mečiarovi.
Jedným z najťažších období prezidenta Michala Kováča bol koniec leta 1995 keď bol unesený jeho syn do rakúskeho Hainburgu. Z únosu bola podozrivá Slovenská informačná služba pod vedením Ivana Lexu. Páchatelia tejto kauzy dodnes neboli potrestaní pre amnestiu udelenú Vladimírom Mečiarom. Michal Kováč skončil vo funkcii 2. marca 1998. Keďže voľba nového nástupcu ešte nebola jasná, svoje právomoci odovzdal do rúk vlády.
Michal Kováč prežil svoj život po boku manželky Emílie. V posledných rokoch ho trápila Parkinsonova choroba. Na verejnej akcii sa objavil naposledy v septembri minulého roka na oslave svojich 85. narodenín.
Prezident Andrej Kiska povedal, že v Michalovi Kováčovi odišiel prvý prezident moderného slovenského demokratického štátu. Pripomenul, že bol hlavou štátu v zložitom období, keď sa zvádzal bezohľadný a doslova surový zápas o vnútorný charakter a budúcnosť Slovenskej republiky na mape Európy a sveta. Na Michala Kováča spomínajú politici, spolupracovníci či priatelia. Zhodujú sa, že mal zatiaľ najťažšie prezidentské obdobie v ére samostatnej Slovenskej republiky.
Predsedu vlády Roberta Fica spájali podľa jeho slov s Michalom Kováčom vynikajúce medziľudské vzťahy. Ako informoval, pripravuje sa štátny pohreb, ktorý by mal byť dôstojnou rozlúčkou s významným človekom, akým exprezident bol. Vlajky pred Prezidentským palácom, na Bratislavskom hrade aj pred parlamentom sú dnes na znak úcty a spomienky na exprezidenta Kováča stiahnuté na pol žrde.
Zdroj: RTVS, TASR, SITA