Brexit a Slovensko

Brexit a Slovensko

Spojené kráľovstvo oficiálne opúšťa Európsku úniu. Stane sa tak dnes o polnoci stredoeurópskeho času. Do konca tohto roka bude trvať takzvané prechodné obdobie, počas ktorého by sa Británia a EÚ mali dohodnúť na budúcich vzájomných vzťahoch. Od 1.-ho februára sa tak pre Britov ani občanov Európskej únie vrátane Slovákov nič nezmení.

Európsky parlament v stredu ratifikoval Dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Za hlasovalo 621 zo 751 europoslancov, 49 bolo proti a 13 sa zdržali hlasovania. Slovenský europoslanec Ivan Štefanec má zmiešané pocity. Brexit je realitou a podľa europoslanca Roberta Hajšela by sme sa mali pozerať do budúcnosti.

Slovenskí podnikatelia sa napriek brexitu nemusia v najbližšom období obávať výraznejších zmien. Naďalej budú platiť pravidlá voľného pohybu. a Spojené kráľovstvo až do konca roka zostáva súčasťou colnej únie a vnútorného trhu. Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej Únie nemá žiadny vplyv na cezhraničné platby vrátane SEPA platieb, keďže Veľká Británia naďalej zostáva súčasťou SEPA oblasti. To znamená, že aj po brexite bude možné naďalej zasielať a prijímať SEPA platby medzi Britániou a Slovenskom rovnakým spôsobom ako doteraz. Žiadne zmeny nenastanú ani pri platbách platobnými kartami, či už pri nákupoch na internete alebo pri platbách u obchodníkov, alebo pri výberoch z bankomatu v Británii. Do konca roka 2020 sa nemení ani sociálne zabezpečenie občanov Slovenska žijúcich a pracujúcich v Spojenom kráľovstve.

Počas rokovaní o budúcich vzťahoch so Spojeným kráľovstvom po odchode z Európskej únie bude Slovensko klásť dôraz na vzájomný obchod. Rovnako aj na úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti, sociálneho zabezpečenia a pokrytia spolupráce v civilných a rodinných veciach pre Slovákov, ktorí tam žijú.

Slovensko a Brexit Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Zdroj: RTVS, RSI, TASR, SITA


Branislav Grman Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame