35 rokov od odsunu sovietskych vojsk

35 rokov od odsunu sovietskych vojsk

Reformný a demokratizačný proces v Československu z roku 1968 ukončil vpád armád piatich štátov Varšavskej zmluvy - Sovietskeho zväzu, Bulharska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky a Poľska. Invázia, ktorá bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny, sa začala v noci z 20. na 21. augusta 1968. Jedným z jej dôsledkov bola aj 23 rokov trvajúca okupácia Československa vojskami Sovietskeho zväzu. Proces odchodu sovietskej armády sa začal po Nežnej revolúcii v novembri 1989, išlo o jednu z priorít československej zahraničnej politiky. Odsun, ktorý prebiehal v troch etapách trval do 21. júna 1991. Počas tohto obdobia odišlo z Československa v 925 transportoch 73.500 sovietskych dôstojníkov a vojakov, takmer 40.000 ich rodinných príslušníkov, 1220 tankov, 2500 bojových vozidiel pechoty, viac ako 100 lietadiel, takmer dve stovky vrtuľníkov a 95.000 ton munície. K najznámejším sovietským vojenským posádkam na území Slovenska patril Sliač, kde si včera pripomenuli 35 rokov od odsunu sovietskych vojsk z Československa. Práve odtiaľ odišli poslední vojaci. Udalosti v meste pripomína pamätník v tvare autobusovej zastávky.

TD_odchod sovietskych vojsk z Československa Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Alexander Ernest Foto: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame